Projekti

Razpadni proces samoniklih mladinskih kulturnih prizorišč (2023 in 2024)

Projekt zajema izvedbo primerjalne raziskave, ki bo sledila razpadnemu procesu, ki ga je sistematično zanemarjanje mladinskih in kulturnih prizorišč povzročilo v zadnjem desetletju, odkar je bila na tem področju izvedena prva raziskava. Informacije bomo uporabili za sistematično izobraževanje in informiranje prizorišč in UPB z namenom doseganja trajnih in sisitematičnih izboljšav na sistemski ravni, ki bodo zagotovile prepoznavanje pomena prizorišč in njihov razvoj. Gre za nadaljevanje dela, ki smo ga opravili ob raziskovanju in izdaji knjige »Na trdna tla«.

S terensko raziskavo želimo preko poglobljenih intervjujev z nosilnimi hrbti prizorišč in pobudnih skupin (dolgoletnimi neutrudnimi, pretežno močno podplačanimi mladinsko-kulturnimi delavkami in delavci) popisati zgodovino propadlih prizorišč, razvoj in spremembe še obstoječih ter opraviti pregled novih. Raziskovanje bo obsegalo tudi analizo javno dostopnih podatkov o obstoju in financiranju nevladnega mladinsko kulturnega polja. S sintezo rezultatov bomo tako s kvalitativnimi podatki kot s primeri potrdili da so samonikla prizorišča na sistemski ravni namerno ogrožana. K raziskavi želimo pritegniti mnoge strokovnjake in dolgoletne nosilne hrbte samoniklih prizorišč, ki bodo prispevali avtorske strokovne članke. Vse skupaj pa bo za rezultat imelo strokovno publikacijo.

Javna predstavitev rezultatov bo obsegala več načinov, ki bodo prilagojeni za različne ciljnem skupine (samonikla prizorišča, podpornike, odločevalce). Načrtujemo medijsko kampanjo namenjeno promociji samih rezultatov raziskovanja in publikaciji ter lokalne dogodke in nacionalni dogodek, namenjene srečanju in dialogu z odločevalci.

Projekt se odvija v letih 2023 in 2024. Projekt financira Evropska unija.

 

Muzej samoniklih prizorišč

Projekt Muzej samoniklih prizorišč predstavlja začetek sistematične skrbi za dediščino manjših kulturnih prizorišč po Sloveniji, ki so v veliki meri zaslužna za vzgojo, negovanje in razširjanje kulturne ustvarjalnosti pri nas. Vzpostavili bomo spletno platformo za digitalizirane arhive samoniklih prizorišč in na primeru enega od prizorišč pilotno izvedli popis (inventarizacijo) in pripravo za digitalizacijo gradiv, ter ob tem izobraževali nosilne hrbte delujočih samoniklih prizorišč na temo arhiviranja gradiv.

Muzej samoniklih prizorišč ni fizični muzej, ki bi centraliziral vse gradivo na enem mestu. Četudi je dolgoročni cilj vzpostavitev fizičnega depoja, je Muzej samoniklih prizorišč predvsem krovna platforma ukvarjanja z dediščino samoniklih prizorišč na nacionalnem nivoju preko zagotavljanja zadostnega digitalnega prostora za skladiščenje, usposabljanja za kvalitetno arhiviranje in digitaliziranje ter vzpostavljanje okoliščin, ko na dolgi rok organizacijam, ki se bodo znašle v položaju kot prej naštete ne bo treba sprejemati kompromisov o tem, kaj lahko shranijo in česa ne.

Projekt se je odvijal v letu 2023. Projekt je financiralo Ministrstvo za kulturo preko Javnega razpisa za izbor projektov krepitve podpornega okolja v kulturi v letu 2023 (JPR-KPOK-2023).

 

Na trdna tla - brezsramni pregled samoniklih prizorišč in premislek nevladja mladinskega polja

Terenska raziskava iz leta 20211 predstavlja prvo tovrstno dejavnost na področju samoniklih prizorišč. Tako raziskava kot priprava publikacije, ki je izšla v letu 2012 sta potekali pod vodstvom dr. Rajka Muršiča in ob pomoči drugih posameznikov iz samoniklih prizorišč. Knjiga še danes predstavlja enega od stebrov utemeljevanja pomena samoniklih prizorišč pri nas.

Izvedbo raziskave in izdajo knjige je podprl Urad Republike Slovenije za mladino.

 

Knjigo Na trdna tla - brezsramni pregled samoniklih prizorišč in premislek nevladja mladinskega polja si lahko izposodite v nekaterih knjižnicah, prav tako pa je nekaj izvodov še na voljo na UPB. Če vas zanima njen nakup, nam pišite na ustanova.pb@gmail.com.