Vloga UPB na razpisu MO Koper - mladina
Program s katerim želimo usposabljati evropsko mlade kritične in ustvarjalne tudi za vodenje društva delujočega v kaotičnih razmerah, vsebuje podprograme:
1. Odprtost mksMc Botegin
2. Mladinska plast Dodogovora
3. Uvid v zakonodajo, statut in odgovorno članstvo
4. Društvu donator podari nepremičnino.
5. Upravljanje predmetne in avtorske lastnine
1. Odprtost mlsMc Botegin
Mladinski, kulturni, socialni, medgeneracijski, multimedijski in muzejski center Botegin je bil od januarja 2015 do marca 2020 naprej neprekinjeno najmanj ob delovnikih odprt več kot osem ur dnevno vsakomur. Lani je pandemija žal za tretjino skrajšala ure podlegalne odprtosti. Mladi so bili in ostajajo zelo zaželjeni ob dnevih prireditev in tudi takrat, ko se da v prostoru pogovoriti se, posedeti ob stripu ali knjigi, poslušanju glasbe ali pred računalnikom. Vrata Botegina bodo letos odprta spet osem ur dnevno (upamo) vsaj 250 dni.
2. Mladinska plast Dodogovora
Sedemnajsto leto dnevno svežena spletna stran Dodogovor je monumetalna dokumentarna, izobraževalna, osveščevalna in umetniška, še vedno nadgrajujoča se zbirka zapisov in podnapisanih fotografij, ki jo je v letu 2020 obiskalo več kot 7600 oseb, število njenih uporabnikov se je lani kljub COVID-u zmanjšalo le za 1,4 odstotka, njena gledanost pa za štiri odstotke. Odraža prizadevanja naše organizacije, ki deluje v javnem interesu na mladinskem polju. Njena mladinskost so poročanja o mladih, mladinskih prizoriščih in mladinskem delu, za Dodogovor pišejo (na to smo najbolj ponosni) evropsko mladi avtorji in avtorice. V letošnjem letu bomo objavili najmanj 30 člankov mladih, poročanj o mladih, mladinskih prizoriščih (dogodkih) in o mladinskemu polju.
3. Uvid v zakonodajo, statut in odgovorno članstvo
Veterani in veteranke nevladovanja redko praznujejo stote rojstne dneve, nevladne organizacije pa lahko obstajajo in koristijo takozvani družbi tudi dlje od dolgosti človeškega življenja. V šestih neposrednih in spletnih delavnicah želimo s pomočjo povabljenih strokovnjakov (strokovnjakinj) najprej mladim a tudi srednjeletnim predstaviti zakonodajo na področju nevladnih organizacij. Zatem hočemo predstaviti izviren in dosleden statut DPZN, ki ga bo treba čimprej takoj prilagoditi dejanskim razmeram. Tretje osredotočenje tega podprograma je ustvarjanje takega članstva, ki bo zmoglo trajnostno krmariti nevladno organizacijo, ki ima bogato zgodovino ter poseduje predmetno in avtorsko lastnino.
4. Društvu donator podari nepremičnino
V letošnjem letu se bo v MOK zgodil presedan. Predsednik DPZN bom svojemu društvu podaril prostore na Glagoljaški 4. Korake do uresničitve prehoda osebne lastnine v skupnostno bomo spremljali na Dodogovoru, obeleževali pa z nizom konferenc za novinarstvo in odzivno javnost. Cilj naših prizadevanj je sredi razbohotenega individualizma prispevati k pomenu skupnostnega in tako morda sprožiti radodarnost, saj v Onostranstvo nihče ne more odnesti niti osebnega dokumenta.
5. Upravljanje predmetne in avtorske lastnine
V enaintridesetem letu delovanja je bogat predmetni in avtorski arhiv DPZN razseljen v šestih skladiščih. Najprej v evropsko mladih a tudi v srednjeletnih in v splošni javnosti želimo vzbuditi zanimanje za raznoliko bogastvo razseljene lastnine društva, ki ga je v težak položaj pahnila ohola omejenost dolgoletnega izvoljenca množic v Kopru. V štirih delavnicah hočemo obiskati mesta skladiščenja in jih pregledati ter dokumentirati za splet.
Marko Brecelj