Tudi in celo najprej

četrtek, 6.12.2018 12:56

Mogoče devetinsedemdeseti spis knjige v nastajanju Fotkarica

Bo ulica prizorišče »dogovarjanja«?

V stranki Akacije soobžalujemo z naravnanimi k trajnostni prihodnosti , saj Popovič –Matozeva zahteva po ponovnem preštevanju glasovnic drugega kroga volitev vzpostavlja psihozo negotovosti ravno zdaj, ko je najbolj potrebno vzdušje ustvarjalnega sporazumevanja na temelju spoštovanja volje volilcev. V trenutku pred presojanjem Volilne komisije o pritožbeni vlogi, ki destabilizira razmere v našem olučkano popalmljenem Čudotownu vabimo na performirano konferenco za novinarstvo in odzivno javnost »Bo ulica prizorišče »dogovarjanja«?« jutri 6. 12. 2018ob 15h pred izložbo mksMc Botegin na Glagoljaški 4 (Koper Capodistria).

Dnevni red: :

1.Demokratični despotizem ni oseba ampak stvarnost lokalne samouprave v Sloveniji.
2.Pred nami ni renesansa ampak renesanacija (obe točki po 5 minut Marko Brecelj)
3. Podelitev razkolenovalnih plaket. prisotnim (zaprosili bomo Aleša Bržana , da bi bil podeljevalec in bi ob tem odgovoril na vprašanje kaj si misli o ulici kot prizorišču »dogovarjanja«) .

Za stranko Akacije propagaj Marko Brecelj


Izhodišča kratkatov treh točk:

1.Lokalna samouprava v Kopru je že ob koncu takozvanega »Poslovodskega županskega mandata« Borisa Popovića med leti 2002 in 2006 kazala izrazite lastnosti samovladja (vlade enega). Drugi mandat (2006 do 2010) je bil formalno popolnoma in v resnici pa še bolj »Cesarski«, občinski svet je postal Tipkalni orkester Borisa Popovića do volilne jeseni 2018. Letošnja odločitev volilk in volilcev v Kopru je bolj jasna kot je to površno moč sklepati iz končnega tesnega izida (sedem glasov prednosti za Aleša Bržana). Vsi misleči namreč vemo, da so bile predčasne volitve ostarelih in od vodstva Doma upokojencev vplivanih, zelo podprte od ene sodelujoče strani v drugem krogu volitev. Ti baje neodvisni in nemanipulirani ljudje so glasovali večinsko seveda za tistega, ki je sistemsko podprl njihov v slovenskih občinah najbolj množičen prihod na predčasno volišče. To volišče je bilo tolikšno, da je skopnela prepričljiva prednost Aleša Bržana 1250 glasov iz vseh drugih voliščih in je ostalo komaj 12 glasov prednosti pred odpiranjem šestinštiridesetih glasovalnih pisem zapornikov (zapornic) in bolnikov (bolnic).
Dve tretini volilk in volilcev Kopra sta torej prepričljivo zavrnili Nebodotičnega Palmitelja kot osebo-vrh k sebi jemalne piramidalne strukture Demokratičnega despotizma. Slednja je izgubila odločevalski vrh in to je zelo pomembno, upanje vzbujajoče. Ponosen sem na odločitev soobčank in soobčanov.! Mogoč je začetek razgradnje zaenkrat še nedotaknjenega sistema odnosov in spreminjanja prepričanosti teh , ki mislijo z očmi.
Mnogi v Sloveniji tudi in celo najprej v Ljubljani menijo, da je tehnopopulistična samovlada najbolj učinkovit (in celo ljudem prijazen!) način lokalne samouprave. Boris Popović in njegov vzornik Zoran Janković sta se prejšnji teden v Kopru fotografirala s pingvini! Njun način spektakularnega »poslovanja« z občinami kot s svojimi podjetji pa ima s trajnostno prihodnostjo toliko skupnega kot pingvini z mediteranskim podnebjem.

2. Čeprav sem v ponedeljek popoldne po sedmih letih nehal nosit kolenovalnike in se bom še mnogo tednov praznično počutil, se zavedam, da bo pot do preroditve (renesanse) po detronizaciji samodržzca v Mestni občini Koper dolga in naporna. V Mariboru so se Kanglerja znebili z množičnimi pešačenji nezadovoljnih a je letos osovraženi despot kandidiral in izgubil šele v drugem krogu . Dosedanji mariborski župan Fištravec si je svoja sramotna mandata »okrasil« še z zaposlitvijo osmih oseb za nedoločen čas na zadnji dan svojega županovanja. Pošten odnos do javnega denarja in odprto dogovarjanje z ljudmi vsem v prid, sta v stvarnosti politične kulture Slovenije še bolj izjemi kot pa zgleda.

3. Boris Popovič je po njegovih sprenevedavih izjavah tega tedna za televizijo sodeč baje miril svoje razočarane in vznemirjene volilce. Ploskali bi mu, če bi mu verjeli. Nekdanji izvoljenec množic namiguje na možnost, da se bo zgodila ulica. Leta 2003 sem bil tudi jaz del ulice, ki jo je njemu, priporjenemu organiziral njegov podžupan Grad na Titovem trgu. Takrat se nas ni zbrala stotnija. Misel na oživele ulice polne ogorčenih volilcev in volilk v Kopru Capodistria decembra 2018 se zdi absurdna. Če bo letos izvoljeni župan danes utegnil prit delit kolenovalnike ga bom vprašal: »Kakšno vlogo in kakšen pomen prisojate organiziranim in kakšnega spontanim javnim protestnim shodom?«

Barko Mrecelj

Klanec 18b občina Hrpelje-Kozina, 5. in 6. december 2018